Choď na obsah Choď na menu
 


tak táá je určite každáá znááás

Ocinkova dcérenka?

Najlepší dcérin kamarát – otec

Mamy by mali so svojimi dcérami tráviť čas pri babských rečiach a sledovaní romantických filmov a otcovia sa hrať so synmi pri autodráhach. No čo ak vaša situácia nemá s touto vysnenou predstavou nič spoločné? Namiesto chichotania sa nad šálkou kakaa preberá vaša dcéra všetky problémy s otcom. Do obchodu vyráža tradične s ním a uprednostňuje ho aj pri konzultácii dôležitých rozhodnutí. Spravili ste chybu vy? A je ešte vôbec čas zvrátiť to na vašu stranu?

 

Nerobte nátlak

Už dosť dlho máte pocit, že ste sa dostali do patovej situácie. Neviete sa pohnúť z miesta a akákoľvek snaha porozprávať sa s vlastnou dcérou naráža na neviditeľnú bariéru. To najvzrušujúcejšie čo spolu prežijete je zdvorilostná konverzácia o škole. Najhoršie, čo v tejto situácii môžete spraviť, je robiť silný nátlak, vďaka ktorému budete chcieť okamžite zmeniť situáciu. Opakujúce sa výčitky alebo dokonca hrozby vám budú tentoraz nanič. Dcéra o to viac prilipne na otca a budete na ňu pôsobiť odstrašujúco. Robte jednotlivé činy s rozvahou a namiesto násilia ju prekabáťte šikovnou taktikou. Otec predsa nie je jediný kamarát na svete. Do tejto pozície sa postupne vpasujte aj vy. Dôveru, ktorú vaša dcéra ku vám stratila ste predsa strácali postupne

v priebehu rokov. Takže nečakajte, že opak nastane v zlomku sekundy. To čo ste zameškali, budete musieť teraz odčiniť dvojnásobnou snahou.

 

Hľadajte spoločné záujmy

Prvou vecou, ktorú môžete spraviť je nájsť si niečo, čo by vás spájalo. Keď ju zaujíma nejaká hudobná skupina, vypočujte si ich hudbu a snažte sa s ňou o tom porozprávať. Neštylizujte sa do polohy prísnej vychovávateľky, ale buďte radšej prívetivou kámoškou. Zájdite spolu do fitka, choďte do kina a prispôsobte program jej predstavám. Stiahnite ju popri tom do obchodov a ukážte, že s mamou sa dá lepšie nakúpiť ako s ocinom. Ušetrite si pripomienky typu „toto ti netreba“ alebo „kúp si niečo menej vyzývavé“.Jednoducho si ju skúste kúpiť, no dajte pozor, aby vašu dobrotu len nezneužívala. Ubezpečte sa, že hrá s vami čistú hru a po chvíľke úsmevov potom neuteká do náručia ocinka. Keď už prelomíte prvé škrupinky nedôvery, prechádzajte pomaly k pokojným rozhovorom. Rozprávajte sa veľa a o hocičom. Aby vedela, že jej budete vždy oporou. Zároveň sa nesnažte stavať vášho partnera do negatívneho svetla a nesnažte sa mu vrátiť roky vášho trpiteľstva. Šikovné dieťa to rýchlo pochopí a budete tam, kde ste boli na začiatku.

Partner záškodník

I keď sa zamýšľate nad svojim správaním z každej strany, nedokážete nájsť žiadnu chybu. Snažili ste sa byť predsa dobrou matkou, tak prečo vás tak odsudzuje? Pozrite sa teda bližšie na svojho partnera. Nebol by to prvý prípad toho, že otec sa tak snaží riešiť problémy, ktoré má s partnerkou. Keďže nevie ako sa jej má pomstiť, stiahne na svoju stranu jednu z najdôležitejších osôb jej života. Vždy sa hrá na toho dobrého, dovolí jej byť o hodinku dlhšie

s kamarátmi, dá jej pár eur viac k vreckovému. No a k tomu všetkému samozrejme nezabúda systematicky podkopávať vašu autoritu. Dajte si teda pozor, aby to nevyústilo nakoniec do situácie, keď vy budete len nemou bábkou trpiacou posmešky z ich strany. Nedovoľte, aby vás brali len ako slúžku a snažte sa svojej dcére otvoriť oči. V tomto prípade je dobré, ak sa na vašu stranu postaví aj niekto cudzí a neutrálny. Keď jej totiž prehovorí do duše uvedomí si to lepšie ako od matky, ktorú momentálne nemá za nič.

 

Nie je to vaša chyba?

Ani zvláštne nálady pubertiackej dcéry, ani sadistický partner vyžívajúci sa vo vašom trápení. Práve vy môžete byť hlavným problémom vášho katastrofického stavu. Keď mala vaša dcéra potrebu s vami rozprávať, nikdy ste na ňu nemali čas. Večery trávené v práci a kamarátky uprednostňované pred rodinou. Prirodzene si teda musela nájsť náhradnú bútľavú vŕbu. V otcovi tak našla to, čo ste jej mali ponúknuť vy. Každý musí za svoje omyly pykať. No je len vo vašich rukách, aby ste všetko napravili a stali ste sa takou matkou, ako to od vás dcéra očakávala. Zhoďte chladnú masku a prejavte to, prečo vás má mať rada.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.